Zobacz jak to działa
więcej >>>
CO MUSISZ WIEDZIEĆ
Czy elektrownia fotowoltaiczna jest opłacalna?
Jak najbardziej. Dzięki wprowadzonym 80% upustom od cen energii dla prosumentów (prosument to zarazem konsument i producent w jednej osobie) instalacja fotowoltaiczna zwraca się już po ok. 10 latach, zaś produkcja z takiej elektrowni jest szacowana na ponad 25 lat.
Ile będzie można zaoszczędzić dzięki takiej instalacji?
Instalacja fotowoltaiczna jeśli będzie odpowiednio dobrana pozwoli nam nie płacić nic za energię elektryczną, do zapłaty raz na pół roku pozostaną nam tylko opłaty stałe których w żaden sposób nie unikniemy. Natomiast dzięki systemowi upustów całkowicie uniezależniamy się od wzrostu cen energii, gdyż upust jest stały i wynosi 80%. Co więcej dzięki wzrostowi cen, nasza instalacja szybciej się zwróci i więcej dla nas zaoszczędzi, im wyższa cena tym nasz oszczędność będzie większa.
Ile zajmuje taka instalacja?
Przyjmuje się, że dla wyprodukowania w ciągu roku 1000 kWh energii elektrycznej potrzebny jest dach o powierzchni ok. 7 m2.
Jak działa system upustów?
System upustów został wprowadzony w ustawie o OZE, aby zachęcić prosumentów do instalowania odnawialnych źródeł energii czyniąc je opłacalnymi. Ponieważ pełne wykorzystanie energii z instalacji fotowoltaicznej jest prawie niemożliwe, część energii która jest produkowana przez naszą instalację trafia do sieci, następnie 80% tej energii odbieramy sobie z sieci nie ponosząc za to żadnych opłat. Duże instalacje od 10 kWp do 40 kWp otrzymują 70% upust. Sieć elektroenergetyczna służy nam jako akumulator, który przechowuje dla nas energię która została wyprodukowana kiedy nie mogliśmy jej w całości zużyć i oddaje nam ją w okresie kiedy jest nam ona potrzebna.
Jak obliczyć jak dużą instalację potrzebuję?
Wielkość instalacji dobierana jest na podstawie rocznego zużycia. Przyjmuje się, iż dla wyprodukowania 1000 kWh potrzeba jest instalacja o mocy 1 kWp (moc szczytowa instalacji). I tak jeśli nasze zużycie wynosi 3000 kWh/rok - potrzebujemy 3 kWp, 4500 kWh/rok - instalacja 4,5 kWp itd.
CO MUSISZ WIEDZIEĆ